Jak správně chodit – Správná technika chůze

0
(0)

Chůze je pro většinu z nás běžnou činností. Je to forma cvičení s nízkou zátěží a určitými účinky na náladu – dokáže zmírnit depresi. Čím více budete chodit, tím menší je u vás pravděpodobnost vzniku nejrůznějších chronických onemocnění a obezity. Takže vypněte počítač, obujte si správnou obuv a běžte se projít. Poradíme vám, jak na to.

Hlavu vzhůru!

Každý má svou vlastní, jedinečnou, individuální chůzi. Avšak chůzi můžete vylepšit. Choďte se vztyčenou hlavou – nedívejte se dolů ani nahoru. Záda mějte narovnaná, ramena spíše dolů a dozadu – ale pořád uvolněně. Nijak se nehrbte ani nezaklánějte hlavu.

Používejte lýtka, hamstringy a stehenní svaly

Efektivní chůze vyžaduje využití všech výše zmiňovaných svalových skupin. Jedná se v podstatě o veškeré svalstvo nohou.

Za chůze si pomáhejte rukama

Vaše ruce by se za chůze měly houpat v malých obloucích – čím rychleji jdete, tím větší jsou oblouky. Pohyb vašich paží je přirozenou součástí chůze – bylo zjištěno, že zvyšuje účinnost vaší chůze, takže při stejném množství metabolické energie ujdete delší vzdálenost.

Rovnoměrný rytmus chůze

Během několika prvních minut chůze udržujte rovnoměrný a příjemný rytmus, než se vaše tělo zahřeje. Obecně platí, že byste měli být schopni normálně mluvit a pokračovat v rozhovoru, aniž byste byli zadýchaní. Teprve po zahřátí organismu můžete postupně začít zrychlovat.

Po zahřátí organismu můžete začít zrychlovat

Pokud se při chůzi cítíte pohodlně, můžete zrychlit tempo rychlosti chůze. Při nástupu rychlosti udržujte dobrou formu. Při tomto mírně intenzivním tempu byste měli nakonec začít ztěžka dýchat, ale ne zajíkat se. Měli byste být schopni udržet rozhovor, ale bude vás to stát zvýšené úsilí. Při tom se vyhněte nutkání dělat příliš dlouhé, nepřirozené kroky. Prodloužení chůze tímto způsobem roztahuje svaly nohou a destabilizuje vaše tělo, což vede v průběhu času k nepohodlí.

Na konci chůze vypusťte

Stejně jako je důležité zahřát organismu, tak je i důležité ho na konci zklidnit. Posledních 5 až 15 minut chůze by mělo být s nižším tempem (čas záleží na tom, jak daleko jdete). Postupně byste se měli vrátit ke klidové tepové frekvenci.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]