Tipy pro váš domov: objevte kouzlo dřevěných teras!

dřevěná terasa
5
(1)

Představte si: je teplý letní večer, v domě se stále ještě drží horko, ale vy si užíváte večeři venku, na vaší krásné dřevěné terase. Křesla i stůl na prknech v pohodě drží, nemusíte řešit zaboření nožiček do země ani nakloněné talíře. Máte výhled na zahradu a zároveň pár kroků dovnitř do kuchyně. Je to lákavá představa, že?

A může se vám splnit, pokud se rozhodnete pořídit si k domu dřevěnou terasu. Dřevěné terasy jsou totiž více než jen rozšíření plochy vašeho domu. Díky nim bydlení získá nový rozměr a navíc budete v kontaktu s přírodou. Jaké jsou další výhody dřevěných teras? Zvládnete si terasu postavit svépomocí? Na to vám odpoví následující řádky.

Terasa z betonu nebo dlaždic? Raději vsaďte na dřevo.

Pokud vlastníte rodinný domek a máte k němu i zahradu, nejspíš už jste o terase uvažovali. Tvoří totiž přirozený přechod z domu na pozemek a v létě na ní navíc můžete mít i truhlíky s květinami. Jaký materiál je pro takovou terasu vhodný?

Za nás rozhodně dřevo. Betonová konstrukce vypadá hodně industriálně a nehodí se ke každému bydlení a terasa s dlaždicemi se v létě nepříjemně rozpaluje. Po dřevěné terase můžete v klidu chodit i ve vedrech a navíc vizuálně mnohem lépe zapadne do zahrady.

Místo pro čaj o páté i ranní jógu

Terasa za domem se může stát vaším koutkem pro relax. Je to ideální místo pro ranní jógu, odpolední čaj nebo pozorování hvězd pod jasnou noční oblohou. Můžete si ji upravit přesně podle svého vkusu, od výběru dřeva až po uspořádání sezení a doplňků. Vejde se sem i oblíbené závěsné houpací křeslo, lehátka nebo pohodlná lavice s polštáři. Nezapomeňte i na slunečník nebo jinou formu zastínění.

Projekt pro každého nadšeného kutila

Se stavbou dřevěné terasy si hravě poradí každý, kdo je aspoň trochu manuálně zručný. Když budete chtít, můžete ji zvládnout i za víkend. Napřed to ale chce trochu plánování.

  • Určete si místo, velikost a uspořádání terasy. Zvažte faktory, jako je oslunění, přístupnost a případné terénní úpravy.
  • Zvolte správný druh dřeva. Mezi nejoblíbenější patří teak a jiné tropické dřeviny, odolné vůči vlhkosti.
  • Připravte půdu vyrovnáním a přidáním štěrkového podkladu pro odvodnění. Na ten dejte geotextilii, která vrstvu izoluje a zabrání prorůstání plevele.
  • Položte dřevěné hranoly a na ně terasová prkna. Důležitou zásadou je nepokládat prkna přímo na zem – to by brzy uhnila.
  • Povrch zabruste, abyste zabránili vzniku třísek, a naneste ochranný tmel nebo mořidlo, abyste zvýšili životnost a vzhled dřeva.

Pak už stačí jen pořídit útulné posezení, rostliny v květináčích, venkovní koberce a osvětlení.

Láká vás pořídit si takovou terasu? Neváhejte a vydejte se na cestu za proměnou svého venkovního prostoru v podmanivou oázu, kterou si budete užívat po dlouhá léta.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]