Kde se dají využít solární systémy?

5
(1)

Sluneční energie je ekologickým druhem energie, protože nezatěžuje životní prostředí. Patří mezi nevyčerpatelné zdroje a čím dál více se k ohřevu vody používají solární systémy. Ty přeměňují sluneční energii na teplo. Nevýhodou solárních systémů je vyšší pořizovací cena, nicméně náklady spojené na provoz systémů jsou minimální (stačí je čas od času očistit od prachu). Sluneční energie přitom dokáže dosáhnout 40 až 70 % úspory energie v domě.

Na co všechno se sluneční energie používá?

Solární systémy používáme na ohřev vody. Teplou vodu využíváme každý den po celý rok (koupání, mytí nádobí, úklid v domácnosti…). To je nejčastější způsob používání solárních panelů. Avšak používají se také ke kombinaci ohřevu vody a přitápění. Solární systém se vám vyplatí v případech, že máte například podlahové vytápění, nebo jiný druh topného tělesa s provozní teplotou do 55 °C. Avšak solární systémy nemusíme využívat pouze těmito klasickými způsoby. Zkuste je využít i na ohřev vody v bazénu (venkovním i vnitřním).

Umístění slunečník kolektorů

Abyste ze sluneční energie dostali maximum, orientujte je na jižní nebo mírně západní stranu. Při umisťování myslete na přístupnost pro pravidelnou kontrolu a údržbu. Chraňte kolektory před větrem, který je ochlazuje a ubírá jim na účinnosti. Se správným umístěním by vám vždy měla poradit společnost, od které kolektory kupujete.

Podle čeho kolektory vybrat?

Ze všeho nejdříve musíte vybírat podle velikosti, kterou máte dostupnou. Dále vybírejte podle ceny a životnosti. Obecně se kolektory instalují na dobu 20 až 25 let. V neposlední řadě se soustřeďte také na to, jak často se musí kolektory čistit a měnit součástky. Jednou z největších nevýhod tohoto systému je to, že si nevystačíte pouze s tímto zdrojem energie. Musíte mít záložní zdroj.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]