Jak zkontrolovat tlak v pneumatikách – Jak provést kontrolu

0
(0)

Správný tlak v pneumatikách je zodpovědný za jízdní vlastnosti vozu, ale například také na tom, jaká bude celková spotřeba vašeho auta. Tlak v pneumatikách je potřeba kontrolovat pravidelně, protože na tomto faktoru někdy závisí životy. Například pokud je tlak v jedné z pneumatik nižší, máte vyšší pravděpodobnost vzniku smyku. Příliš nízký tlak naopak může způsobit aquaplaning. Problém je ale v tom, že každý vůz může mít poněkud jiný tlak v pneumatikách.

Zjistěte ideální tlak ve vašich pneumatikách

Správný tlak právě pro váš vůz můžete zjistit například v technické dokumentaci svého vozu. Další možností je podívat se na vnitřní část víčka od nádrže. Některá auta (zejména ta novější, modernější), mají tlak uvedený právě zde. Důležité je také vědět, že tlak se měří na chladných pneumatikách – počkejte tedy minimálně 20 minut, dokud kola po jízdě nevychladnout. Pro měření se vám také vyplatí dát auto do stínu.

Jak se měří tlak v pneumatikách?

Tlak musíte změřit jednotlivě ve všech pneumatikách. Vždy budete muset nejprve odšroubovat kryty ventilků a tlakoměrem změřit tlak. Na benzínových pumpách přitom mají mechanické i digitální tlakoměry. Pokud zjistíte, že tlak v některé z pneumatik (nebo ve všech) je nevyhovující na základě technických údajů vašeho auta, budete ho muset upravit. Chcete dosáhnout ideální hodnoty tlaku v pneumatikách právě pro své auto.

Úprava tlaku v pneumatikách

Jakkoli to zní složitě, úprava tlaku spočívá v tom, že kolo dofouknete nebo z něj upustíte. Když je tlak příliš vysoký, vzduch vypustíte, když je nízký, přifouknete. Nezapomeňte na konci této činnosti vrátit kryty ventilků na jejich místo – a pořádně je utáhněte. Za měsíc opět zkontrolujte, jaký tlak v pneumatikách máte. Podle potřeby budete muset upravovat (většinou se ale tlak nemusí upravovat po každé kontrole).

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]