Jak zkontrolovat olej v motoru – Kontrola hladiny oleje

0
(0)

Olej v motoru svého automobilu byste měli zkontrolovat minimálně jednou za měsíc, abyste se ujistili, že ho máte dostatek. Olej snižuje tření v motoru a udržuje jeho hladký chod. Čas na výměnu oleje nastává tehdy, jestliže olej je špinavý nebo voní benzínem. Kontrolujeme také hladinu oleje pomocí měrky, která je součástí každého vozu. Pokud je olej čistý, ale nedosahuje vyznačené části měrky, pak je potřeba přidat více oleje.

Jak na to?

Proces kontroly oleje ve vozidle je jednoduchý a zvládne ho každý řidič. Využívá se k tomu drážkovaná tyčinka, která je součástí auta. Chcete-li zjistit, zda vaše vozidlo potřebuje olej, postupujte takto:

1. Vytáhněte tyčinku a utřete ji čistým hadříkem, který nezanechává vlákna. Důležité je v tuto chvíli podotknout, že kontrolovat olej byste měli, když je auto v klidu – tedy ne, pokud jste zrovna odněkud dojeli a motor je ještě teplý. Motor by měl být při kontrole samozřejmě vypnutý. Čas, který se doporučuje, je minimálně deset minut po vypnutí motoru.

2. Poté vložte tyčinku zpět do trubky. Po vytažení se již můžete podívat, jak vysoko se olejový film dostane na tyčince. Případný stav oleje byste měli být schopni rozpoznat, protože většina těchto tyčinek má zvýrazněnou měrku. Pokud je olej pod touto měrkou, je potřeba olej dolít. Je-li olej špinavý, měli byste navštívit autoservis a olej celkově vyměnit.

Dolévání oleje

Nesnažte se olej doplňovat do té malé drobné tuby, ze které jste vytahovali měrku. Pro dolévání oleje je určen zcela jiný otvor – označený většinou obrázkem konvičky na olej (stejným, jaký vám svítí kontrolka oleje na vaší palubové desce, když je něco špatně). Uzávěr je šroubovací, takže ho otevřete a dolijte olej. Pro kontrolu, zda jste dolili dostatečné množství oleje, můžete opět změřit množství oleje pomocí měrky. Hotovo!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]