Jak správně relaxovat – 5 tipů na kvalitní relax

5
(1)

Vědět, jak správně relaxovat, je důležité pro zajištění vašeho zdraví a pohody, ale také pro obnovení vášně a radosti ve vašem životě. Pokud dovolíte stresu, aby ovlivňoval váš život, jste náchylní k depresi, nemoci, zvýšené tělesné hmotnosti a obecnému pocitu nespokojenosti.

Rozpoznejte stres

Je zřejmé, že určitý stres je pro nás dobrý – přináší zájem, vzrušení a motivaci k životu, pokud je v rovnováze. Je-li úroveň stresu ve vašem životě způsobena tím, že se budete vyrovnávat s věcmi, které vás neustále poškozují, riskujete, že se dostanete do přílišného stresu. A ten už není zdravý. Nezdravý stres je takový, když jste často podráždění, máte bolesti hlavy, krku, zad, máte pocit, že máte moc práce, nedokážete se radovat z maličkostí, jíte málo nebo naopak moc, pijete málo atd.

Naplánujte si čas na relax

Když už víte, že trpíte nezdravým stresem, je čas stanovit si čas na relaxaci. V tomto čase dělejte to, co je vám příjemné – čtěte si, spěte, jen tak vypněte, dejte si dlouhou relaxační koupel, zajděte si na masáž… relaxace vám musí být hlavně příjemná. Pokud si dáte koupel, a stejně u toho přemýšlíte nad tím, co vás trápí, moc účinné to nebude. Spánek je velmi důležitý, zaměřte se na to, ať spíte aspoň 8 hodin denně.

Dýchací techniky

Při relaxaci vám mohou pomoci správné techniky dýchání. Ty se můžete naučit na kurzech jógy nebo třeba na internetu. Jednou z těchto technik je dýchat jakoby do břicha (položte si ruce na břicho a dýchejte tak, abyste cítili pohyb břicha).

Jezte zdravě

Také strava může značně ovlivnit, jak se cítíte. Vzpomeňte si – když jste ve stresu, sáhnete raději po salátu nebo po čokoládě? Bojujte tedy se stresem i tak, že budete volit zdravé varianty potravin. Vyzkoušet můžete i různé bylinky, které vám pomůžou udržet vaše tělo v psychické pohodě, například Ašvaganda.

Cvičte každý den

Cvičením uvolňujete endorfiny – hormony štěstí. I ty vám pomohou relaxovat a zbavit se stresu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]