Jak správně prát prádlo (ručníky, povlečení, podprsenku, záclony)

0
(0)

Řekli bychom, že na praní nic není. Jednoduše vezmete své prádlo, hodíte je do pračky, přidáte prací prášek, popřípadě aviváž – a spustíte program. Ale na kolik stupňů byste měli prát takové prádlo, které je náchylné k šíření bakterií (jako jsou ručníky nebo třeba ložní prádlo)? A jaký z programů, který nám pračka nabízí zvolit? Přečtěte si náš krátký manuál jak na to.

Ručníky

Kvalitní ručníky by měly mít gramáž okolo 450 g/m3. Před prvním použitím ručníky vyperte na 40 °C a nezapomeňte je třídit podle barev. To znamená, neprat červený ručník společně s bílým. Pro další použití dodržujte pokyny výrobce. Pokud perete ručníky, nepoužívejte aviváž a nežehlete (obojí snižuje savost a hebkost) a neperte ručníky s oblečením, které by mohlo ručníky poškodit. Jedná se typicky o oblečení se zipem nebo například háčky (podprsenky), které mohou vlákna ručníku zachytit a vytáhnout.

Spodní prádlo

Jemné spodní prádlo se vám vyplatí prát v ruce. To znamená citlivě prádlo mnout v dlaních – nikoli jej drasticky čistit kartáčem. Spousta moderních praček ale nabízí program jemného praní, takže i krajkové spodní prádlo jim můžete svěřit. Na své pračce hledejte symbol pírka, kytičky, ruky nebo dokonce spodního prádla. Takové programy mají přednastavenu i teplotu, na kterou perou (většinou 40 °C). Dbejte pokynů výrobců.

Povlečení

Povlečení je dalším typem prádla, které je náchylné k šíření bakterií. Pokud povlečení správně vyperete, dosáhnete jak krásné vůně, tak také nadýchanosti. Ložní prádlo je v kontaktu s vaší matrací, ve které se mohou vyskytovat nebezpeční roztoči. Zbavíte se jich, pokud ložní prádlo vyperete na teplotu minimálně 60 °C. Povlečení perte minimálně jednou za měsíc, ideálně je pak dvakrát do měsíce. Nové povlečení (ještě nepoužité) vyperte na 40 °C. Dodržujte pokyny výrobce.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]