Jak správně kojit novorozence – Zásady správného kojení

0
(0)

Kojení je důležitou součástí péče o novorozence. Naučit se, jak na to, je poměrně důležité. Většina maminek si tuto techniku osvojí v porodnici, avšak neuškodí, když budete vědět, jaké jsou zásady správného kojení.

Výhody kojení

1. Kojení samotné neznamená jen výživu pro dítě – mateřské mléko poskytuje dítěti silnější imunitu a zdravý růst a vývoj.

2. Některé studie prokázali, že děti, které byly kojeny, trpí méně alergiemi a je u nich snížené riziko vzniku cukrovky.

3. Matka si při kojení upevňuje vztah se svým dítětem a navíc při něm vyplavuje hormony, které po porodu podporují zavinutí dělohy.

4. Kojení snižuje pro ženy riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků.

5. Jedná se o nejlevnější zdroj výživy pro novorozence, která se navíc připravuje sama.

Zásady správného kojení

Mezi nejzákladnější pravidlo platí, že dítě by mělo být kojeno do 30 minut po porodu (nejpozději do 2 hodin po porodu). Matka by měla kojit tak často, jak o to má dítě zájem – pokud je dítě přiloženo k prsu, mělo by sát, nikoli spát. Dítě by mělo být kojeno v tříhodinových intervalech. Pokud při kojení matka pociťuje bolest, měla by se poradit s lékařem. Může jít o špatnou techniku kojení, ale i o závažnější problém.

1. Dítě přikládáme k prsu, nikoli naopak.

2. Dítě by mělo mít v ústech bradavku i velkou část dvorce.

3. Matka by měla kojit nejvíce 20 minut.

4. Dítě při kojení nesmí usínat, v takovém případě ho matka povzbuzuje.

5. Matka by měla střídat prsy a dbát na správnou hygienu a ošetření bradavek.

Tvorba mléka

Mléko v prsu se tvoří podle toho, jaké má dítě potřeby. Pokud budete dítě kojit často, tím více mléka se tvoří. Za produkci mléka je zodpovědný hormon prolaktin, který je nejsilnější zejména v noci – proto je noční kojení nejpřínosnější. Při správné tvorbě mléka miminko přibývá na váze a denně má šest až sedm počůraných plenek.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]