Jak správně vyndat / odstranit klíště

V létě po návštěvě přírody se může stát, že na svém těle objevíte zakousnuté klíště. O vyndávání klíšťat existuje několik různých verzí. Přitom platí, že čím déle na sobě klíště máte, tím větší je riziko, že vás nakazí. Se správným postupem na zbavení se klíštěte nemusíte na nic čekat.

Správný postup vyndání klíštěte

1. V lékárně si kupte jednorázové gumové rukavice a speciální pinzetu na klíště /popřípadě kartu na bezpečné odstranění klíštěte.

2. Klíště a jeho okolí potřete dezinfekcí.

3. Klíště uchopte pinzetou a jemně jím kývejte ze strany na stranu. Takovýmto způsobem klíště „vykýváte“ ven.

4. Na postižené místo opět naneste desinfekční prostředek. Někdy v ráně zůstanou kusadla, ale z těch už není možné se nakazit. Doporučujeme nechat je tak, jak jsou – vaše tělo si s nimi snadno poradí samo. Jen dávejte pozor, jestli místo nadměrně nerudne – mohlo dojít k zanícení.

5. Ránu sledujte i v případě, že v ní nezůstala kusadla. Pokud během následujících tří týdnů objevíte zarudnutí nebo dokonce svědící bouličku, nepropadejte panice. Jedná se o zcela normální reakci. Avšak při zvětšování zarudnutí navštivte lékaře. Typickým příkladem nakažení se nemocí z klíšťat je také bílá tečka uprostřed zarudlého místa.

POZOR NA MÝTUS!

* Nepotírejte klíště olejem ani jiným tukem. Ten sice způsobí, že klíště nebude mít přístup ke vzduchu, ale zároveň vyvrhne veškerý svůj obsah do rány – tím se zvyšuje riziko onemocnění boreliózou či encefalitidou.

* Točení proti směru hodinových ručiček většinou vede k tomu, že se klíště přetrhne a vy se tak nevyhnete návštěvě lékaře se zatrhnutou hlavičkou.

Co s vytaženým klíštětem?

Nejlépe uděláte, když klíště zabalíte do papírového kapesníčku nebo kusu toaletního papíru a spláchnete jej do záchodu. Nebo se můžete ujistit, že klíště nebylo infikováno. Pak ho v igelitovém pytlíku odešlete do specializované laboratoře nebo si v lékárně kupte domácí testy na boreliózu.

Může se hodit:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *