Jak správně hospodařit s penězi

0
(0)

Stále více lidí upadá do dluhových pastí. To je bohužel fakt poslední doby, kdy jsou půjčky tak dostupné – do několika málo minut už můžete mít peníze na účtu. Někdy se ale stane, že člověk v průběhu splácení půjčky přijde o práci a jednoduše nemá z čeho půjčku splácet. Tak si vezme další půjčku. A postupně tak vytlouká klín klínem, až už to nejde jinak, než vyhlásit bankrot. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak správně hospodařit.

Zapisujte si své příjmy a výdaje

Můžete využít papír nebo i mobilní aplikace. Důležité je, že získáte přehled, na čem utrácíte nejvíce a kde byste mohli ušetřit. Je důležité, abyste se zaměřili na to, aby vaše příjmy byly stejné (ideálně vyšší) než výdaje. Pokud máte napjatý rozpočet a potřebujete zvýšit výdaje na určitou věc, pak půjčka nic nevyřeší. Je potřeba snížit jiné své výdaje, nebo si najít další zdroj příjmu.

Srovnávání cen

Pokud se vám zdá věc, kterou si chcete koupit, příliš drahá, nekupujte ji. Srovnejte si ceny od různých prodejců a vyberte tu pro vás nejvhodnější – ať už se jedná o bochník chleba nebo třeba pračku.

Plaťte hotově

Výzkumy dokazují, že při platbě kartou jsme ochotni utratit mnohem více peněz. Zaměřte se tedy na placení v hotovosti – své peníze budete mít více pod kontrolou.

Snažte se něco ušetřit

Spořicí účty jsou u některých bank zřízeny a vedeny zcela zdarma. Vřele vám doporučujeme jeden takový účet si zřídit a klidně i po malých částkách si z něj hned po příjmu odložit nějaké peníze stranou. Ideálně by se mělo jednat o 10 % vašich příjmů. Budete mít rezervu pro nečekané výdaje.

Naplánujte si rozpočet

Ať už se jedná o rozpočet na běžné nákupy nebo například na nákup vánočních dárků – vždy si stanovte limit, který můžete utratit a ten nepřekvapujte. Je nesmysl utrácet za něco, co si nemůžete dovolit.

Hledejte, kde byste mohli ušetřit

Skutečně potřebujete předplatné časopisu? Nestačil by vám levnější tarif? Musíte chodit na obědy do restaurace? Nebylo by lepší místo kupování knih chodit do knihovny? Možností, jak ušetřit je spousty, jen si zkuste vypsat své výdaje a podle nich zjistíte, co byste mohli ze svého života vypustit.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]