Jak správně vymalovat – Snadno a bez šmouh

Malování pokoje není příliš složitá činnost, avšak může být značně otravná. Své tělo dostáváte do nepřirozených poloh, musíte být často v záklonu a navíc tomu předchází stěhování skoro celé místnosti. Někdy příprava vyžaduje škrábání omítky – to v případě, že na zdi je již několik vrstev barvy a hrozilo by odloupnutí. Pokud ale máte na omítce málo vrstev, můžete se hned pustit do malování.

Příprava na malování

Předchozí barvu byste měli novou bez problémů překrýt. Podmínkou je kvalita barvy. Někdy mohou být potřebné dvě vrstvy – druhou vrstvu nanášejte až po úplném vyschnutí první vrstvy. Případné škrabání omítky provádíme tak, že předchozí nátěr je potřeba dokonale namočit. Velkým válečkem proto naneste na stěnu dostatečné množství horké vody. Poté, co se voda vsákne, můžete přejít ke škrábání.

Nákup barvy také patří k přípravě malování – nejprve si spočítejte, na jakou plochu budete barvu potřebovat. Chcete vědět údaj v metrech čtverečních, který je pak uveden i na jednotlivých obalech barev od různých výrobců. Kupte tak velkou barvu, jakou potřebujete.

Penetrace – kdy je potřeba?

Penetrace má jako svůj hlavní úkol zpevnění podkladu, zajištění rovnoměrné savosti a přilnavosti. A hodí se naprosto vždy – i při prvním barevném nátěru. Univerzální penetrace je vhodná, když natíráte poměrně novou omítku – a rozhodně není povinná. Pokud ale na zdech máte praskliny nebo další nerovnosti, rozhodně sáhněte po hloubkové penetraci. Ta může vyžadovat i více nátěrů – v závislosti na poškození zdi.

Malování

Po zaschnutí penetrace můžete začít malovat. Začněte malovat ty plochy, které jsou nejproblematičtější – tedy rámy oken, okolí zásuvek a kolem dveří. Tahy začínejte dál od rámu a postupujte směrem k němu. Na zbývající plochy poté použijte váleček, kterým barvu naneste zhruba do poloviny stěny a tahy ji roztírejte nahoru a dolů. Další tah proveďte asi tak půl metru od místa, které jste právě namalovali a přibližujte se směrem k němu.

Může se hodit:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *