Jak správně běhat a dýchat – Tipy pro správné běhání

0
(0)

Technika správného běhu může pomoci snížit riziko zranění. Mimo to se pro vás běhání může stát méně únavné a tím příjemnější. V tomto článku přicházíme se základními tipy, které vám pomohou běhat bezpečně a efektivně.

Běhejte se vzpřímenou hlavou

Dívejte se na krajinu přímo před vámi: asi 30 až 40 metrů před vámi. Nedívejte se dolů pod nohy (pouze bude-li to vyžadovat náročný terén). Při pohledu dolů totiž vzniká napětí na krku a ramenou. Čelist a krk by měli být při běhu uvolněné.

Nehrbte se

Při běhu by vaše ramena měla být jakoby tlačena dozadu a dolů. Nikoli velkým tlakem, udržujte je uvolněná a vyvarujte se napětí. Příliš to nepřehánějte, protože to omezuje dýchání, což znamená, že se dostane méně kyslíku do vašich svalů.

Mějte uvolněné ruce

Ruce by měly být uvolněné, ale nenechte je volně plandat. Pokud budete mít ruce zaťaté, tak to může způsobit tenzi, která se projeví až na vašich ramenou. Vaše předloktí a paže by měly držet úhel 90°. Při běhu jimi hýbejte dozadu a dopředu – nikoli před tělem. Hýbat rukama dopředu a dozadu vám pomáhá v pohybu vpřed, takže jiné pohyby rukou jsou jen plýtvání energií.

Udržujte své boky stabilní

Vaše boky by měly zůstat stabilní a měly by směřovat dopředu. Při běhu nehýbejte boky ze strany na stranu. Udržování stabilní pozice boků působí jako prevence bolesti dolní části zad a boků.

Nezvedejte kolena příliš vysoko

Vaše nohy by měly přistávat na zem v mírném ohybu kolena. To pomáhá absorbovat dopad běhu na tvrdých plochách. Nezvedejte kolena příliš vysoko a vyhněte se poskakování při běhu. Vaše kolena by měla jít spíše dopředu než nahoru. Také se snažte přistávat na střední části chodidla. To je nejbezpečnější způsob pro většinu rekreačních běžců. Při běhu by chodidla neměla přistávat před vámi, ale pod vašimi boky.

Dýchejte zhluboka a rytmicky

Ať už dýcháte ústy nebo nosem, zkuste dýchat zhluboka a rytmicky. Vyhněte se mělkému a zkrácenému dýchání.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]