Jak sledovat pohyby miminka

0
(0)

Těhotenství je vlastně taková zkouška trpělivosti. Těhotná žena neustále na něco čeká. Na začátku třeba čeká, kdy už jí konečně přestanou nevolnosti a únava. Poté čeká na to, až poprvé uvidí pohyby miminka na ultrazvuku, na to, až zjistí, zda to bude holčička nebo chlapeček. A v neposlední řadě se také každá těhotná žena těší na to, až poprvé ucítí pohyby svého miminka.

Kdy můžete poprvé cítit pohyby miminka?

I když pohyby miminka jsou viditelné na ultrazvuku od 7. týdne těhotenství, miminko je stále ještě obklopeno velkým množstvím plodové vody a má dostatek prostoru, takže jeho pohyby nemůžete cítit. Ty můžete pocítit až kolem 20. – 22. týdne. Mějte ale na paměti, že u každého je to velmi individuální, některé matky zaměňují pohyby střev za pohyby miminka a myslí si, že pohyby miminka zaznamenaly dříve, než ostatní maminky.

Kdy jsou pohyby miminka nejintenzívnější?

První pohyby nejsou příliš intenzívní, ale mezi 24. a 34. týdnem jsou nezaměnitelné. Je to proto, že jak plod roste, tak má stále méně místa, a jeho pohyby jsou zřetelnější. Obvykle se nenarozená miminka pohybují nejčastěji ráno po probuzení, po obědě nebo večer. Každé miminko je ale jiné, většinou se u něj střídá období aktivity a klidu v intervalu cca 20-40 minut.

Jak sledovat pohyby miminka?

Právě v období, kdy jsou pohyby miminka nejintenzívnější, může maminka vypozorovat denní rytmus svého miminka. Může například zjistit, jaké podněty „vyprovokují“ miminko k pohybu (zvuky, světlo nebo fyzická aktivita matky) a vnímat pohyby svého miminka. Pokud maminka necítí pohyby svého miminka, může jít o větší množství plodové vody nebo placentu umístěnou na přední stěně, ale také o závažnější důvody. Proto je třeba toto prodiskutovat se svým lékařem. Také příliš mnoho pohybů může znamenat problémy, například nedostatek kyslíku.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]