Jak sledovat Perseidy – Jaké jsou ideální podmínky pro sledování?

0
(0)

Perseidy jsou vlastně meteorická sprcha, které jsou tak jasné, že je možné je snadno vidět na obloze i lehce znečištěné. Tyto jasné meteory je možné vidět a fotografovat v měsíčním světle. Perseid je vlastně prachový proud, který pochází za kometou 109 P Swift-Tuttle. Jak je ale správně sledovat, abyste si všimli všech detailů?

Jak sledovat Perseidy

1. Pokuste se pozorovat ve večerních hodinách, v noci 10. srpna, 11. nebo 12. srpna. Perseidy se vyskytují každoročně mezi 17. červencem a 24. srpnem – svého maxima přitom dosahují právě kolem 12. srpna. Ve večerních hodinách nebudete vidět tolik meteorů, ale stále byste mohli zachytit pomalý a trvalý meteor, který cestuje horizontálně po obloze.

2. Nebo je sledujte mezi půlnocí a svítáním. Většina meteorických sprch je nejlepší po půlnoci a Perseidy nejsou výjimkou.

3. Udělejte si pohodlí. Připravte si pohodlnou zahradní židli nebo lehátko s otevřeným výhledem na oblohu. Nezapomeňte na přikrývku nebo spací pytel. Vašim očím trvat až 20 minut, než se přizpůsobí tmě, takže si dejte alespoň hodinovou dobu pozorování.

4. Vyhněte se osvětlení města. To by mělo být samozřejmé, ale jen pro připomínku. Široká otevřená oblast – pole nebo osamělá venkovská cesta – je nejlepší, pokud máte zájem sledovat meteory.

5. Sledujte s přítelem nebo přáteli a zkuste se obrátit v různých směrech, takže pokud někdo vidí meteor, může na to upozornit zbytek osazenstva.

6. Všimněte si rychlost a barvy meteorů, pokud existují. Perseidy jsou známé jako barevné, i když díky měsíčnímu světlu v roce 2017 o svou barvu přišly. Ale jejich rychlost nebude ovlivněna! Perseidy se rychle pohybují, vstupují do atmosféry Země rychlostí asi 60 km za sekundu.

7. Sledujte meteorologické vlaky. Meteorologický vlak je přetrvávající záře ve vzduchu, kterou zanechávají některé meteory poté, co už je nevidíme. Vlaky jsou způsobeny světelnou ionizovanou látkou, která zůstala v důsledku těchto příchozích nečistot. Velké procento Perseidů je známo tím, že zanechávají přetrvávající vlaky. Opět těžké vidět v měsíčním světle, ale pozor na ně!

9. Na konci perseidové sprchy hledejte Venuši. Jakmile se rozbřeskne, jasná planeta se vynoří na východě před úsvitem. To bude Venuše, třetí nejjasnější objekt na obloze Země po slunci a měsíci.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]