Jak psát správně a dobře

0
(0)

Jak dobře psát? Nejlepší způsob, jak začít psát dobře, je upravit styl vašeho psaní. Důležitá pak je samozřejmě praxe – čím více toho napíšete, tím lepší by to mělo být. Všechno spočívá k pochopení běžných chyb, kterých se „spisovatelé“ dopouští. Pokud chcete začít psát dobře a nechcete strávit hodiny studováním gramatických knih, jste na správném místě. Zde je několik jednoduchých tipů, jak začít.

1. Dejte tomu čas.

Na chvíli si můžete dát od psaní pauzu. Hodinu, den nebo třeba i týden. V momentě, kdy je váš mozek odpočinutý, bude produktivnější. Věnujte pozornost tomu, co vám na vašem psaní vadí. Důvěřujte tomuto pocitu. Je téměř vždy správný.

2. Přečtěte si nahlas, co jste již napsali.

Nebo k tomu použijte počítačový softwarový program. Zachytíte nepěkná slovní spojení, případně také nesprávně poskládaná slova a další chyby.

3. Vyhledejte a odstraňte zbytečná slova.

Jedná se o slova, která používáte ze zvyku. Často to jsou zbytečné příslovce jako velmi a prostě. Nebo fráze. Vynecháním těchto slov se nezmění význam věty.

4. Oříznutí vět.

Podívejte se na každou větu a uvidíte, kolik slov můžete vyškrtnout. Často lze frázi tří nebo více slov přepsat pouze jedním slovem. Méně je více – a téměř vždy lépe.

5. Čárky jsou potřeba.

Tím, že zapomenete napsat čárku, můžete změnit celý význam věty. Kontrolujte si tedy gramatiku a správnost používání čárek. Pokud chcete začít psát, měli byste vědět, jaká je česká gramatika. Popřípadě byste měli vědět, kde si najít správnou odpověď na gramatickou otázku.

6. Nepřehánějte to s interpunkcí.

Spisovatelé někdy používají nadměrnou interpunkci. Vyhněte se používání mnoha vykřičníků nebo jejich spárování s otázkami, abyste mohli čtenáři říct něco důležitého. Nechte kontext sdělit významem konkrétní věty.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]