Jak opravit prasklé sklo – Jak na prasklý displej u mobilu

5
(1)

Určitě jste se s tím už taky setkali – krátká nepozornost v kombinaci s neopatrností – a na displeji vašeho telefonu se objevil nepěkný pavouk. Ve většině případů dojde pouze k popraskání skla, displej zůstává nepoškozen. Díky tomu si můžete sehnat pouze nové sklo a vyměnit si ho, čímž za opravu značně ušetříte. Výměna i s displejem je totiž kolikrát natolik drahá, že se ani nevyplatí a je lepší koupit rovnou nový telefon.

Jak funguje dotykový displej?

Displej se skládá ze spousty vrstev, které nám umožňují používání mobilního telefonu. Všechny vrsty pracují s vodivostí lidského těla. Ochranný skleněný panel obsahuje tenkou transparentní vodivou vrstvu indium tin oxidu. Dotykem prstu na sklo displeje se naruší elektrostatické pole displeje a uzavře se elektrický obvod. Řadič místo dotyku zpracuje. Při poškození skla tedy displej stále funguje a reaguje na dotyky. Avšak při neopravování se praskliny mohou zvětšovat a jednotlivé kousky ochranného skla mohou vypadávat.

Oprava skla bez výměny displeje

Takováto oprava je delší, ale o mnoho levnější, než výměna skla i s displejem. Navíc můžete mít dobrý pocit i z toho, že šetříte životní prostředí. Rozhodně je na úvod třeba říci, že takovou výměnu skla na svém mobilním telefonu nezvládnete doma sami. Jak to ale probíhá, je docela zajímavý proces:

1. Po vstupní kontrole se rozebere přístroj a displej se odstrojí.

2. Je nutné displej ohřát na určitou teplotu, aby bylo možné odstranit jednotlivé kousky roztříštěného skla. Protože může jít o velmi malé úlomky, je tento proces zdlouhavý. Všechny úlomky musí být odstraňovány opatrně, aby nedošlo k poškození displeje.

3. Poté, co je sklo odstraněno, je potřeba vyzkoušet, zda je displej na všech místech funkční a zda na sobě nemá praskliny. Pokud dojde k poškození samotného displeje, pak bude oprava dražší, a je na zákazníkovi, zda se rozhodne ji podstoupit.

4. Pokud je displej v pořádku, přijde na něj nové ochranné sklo s naneseným laminátem. Aby mohlo být sklo slepeno s displejem, musí být displej dokonale čistý – i jen malé zrníčko prachu může způsobit vzduchovou bublinu, která se může projevit nejen nevzhledným místem, ale také špatnou funkčností. Pokud jste někdy sami přikládali ochranou fólii na sklo, víte, jak problematické to může být.

5. Poté se zkontroluje funkce displeje a je hotovo.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4]