Jak opravit poškozenou fasádu s trhlinami

0
(0)

Občas se na každé fasádě mohou objevit drobné trhlinky – ať už je to vlivem stáří či poškození v rámci jiných úprav na domě. Drobné opravy zvládnete i sami a nemusíte utrácet peníze za řemeslníky. Budete k tomu potřebovat jen základní znalosti a něco málo zručnosti. Omítka, nebo také fasáda, by měla být dostatečně pevná a bez jakýchkoli nečistot.

Velikost závady

Abyste zvolili vhodnou strategii, budete nejprve muset zjistit, jak velké jsou škody na vaší omítce. To znamená, že bude třeba změřit všechny trhliny. Před jakoukoli opravou je nutné, aby fasáda byla čistá – omeťte ji tedy smetákem (čistým!) a omyjte s pomocí tlakové hadice. Také na mastný povrch existují speciální čističe. Po vysušení se můžete pustit do práce.

Příprava fasády na opravu

1. Omyjte fasádu.

2. Po usušení můžete nanášet omítku.

3. Pokud jedna vrstva nestačí, můžete použít více vrstev. Avšak pozor! Při vrstvení je potřeba, aby předchozí vrstva dokonale uschla.

Malé trhliny

Pokud jsou trhliny do 0,3 mm, pak stačí nanést speciální penetrační nátěr. Nabízí ho různé společnosti, takže je z čeho vybírat. Vyberte takový, který je obohacený vlákny a překryje tak trhliny na fasádě. Penetrační nátěr postačí na opravdu drobné trhlinky. Pokud jsou vaše trhlinky větší než 0,3 mm, ale pořád ještě menší než 0,5 mm, použijte vyplňující penetrační nátěr. Pokud máte problémy s drolící se omítkou, zvolte zpevňující základní nátěr, který fasádu sjednotí a zabrání jejímu drolení.

Velké trhliny

Zde už budou práce náročnější. Větší trhliny je potřeba vyplnit celoplošně a přeštěrkovat fasádu. Zvolit můžete také novou barvu fasády. Větší trhliny je možné vyplnit také stěrkovou omítkou (předtím, než ji nanesete, je potřeba proškrábnout trhliny do tvaru V). Po uschnutí můžete přebrousit brusným papírem a natřít vhodnou barvou.

Jak odstranit další závady?

* Proklepejte omítku, abyste odhalili případné vzduchové bubliny.

* Namočte omítku – ta by měla sát vodu pomalu a rovnoměrně. Pokud saje rychle, můžete použít penetrační nátěr před použitím samotné omítky.

* Pevnost omítku můžete vyzkoušet vrypem šroubováku do omítky.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]