Jak opravit a seřídit brzdy na kole

0
(0)

Proto, aby brzdy na kole dobře fungovaly, je důležitá jejich pravidelná údržba a seřizování. Časem se totiž může stát, že se brzdy opotřebují, a pak nemusí fungovat tak, jak by měly, a jízda na kole se může stát nebezpečnou. Vždy před sezónou tedy nechte své kolo zkontrolovat a brzdy vždy seřídit, ať pak na cestách nemusíte řešit potíže s přetrženými lanky nebo jinak poničenými brzdami.

Promazávání je základ

Ať už řešíte jakýkoli problém s brzdami, vždy se vám nejprve vyplatí všechny části brzd (bovdeny, lanka, hliníková kolínka) dobře promazat. To zajistí hladký chod brzd a přitom to není ani tak složité. Lanko otřete suchým hadrem a namažete řidším olejem. Konce bovdenů vyjměte z návarek a promažte.

Kontrola jednotlivých součástí brzd

Někdy ale samotné promazávání brzd nepomůže, obzvláště, je-li některá část brzd poškozená. V takovém případě zamiřte do cykloservisu, kde vám brzdy opraví, nebo kde si koupíte náhradní díly. Pokud si kolo opravíte sami, jedná se v řádech o desetikorunovou opravu – takže nic strašného. Při nákupu můžete do cykloservisu vzít staré kolo nebo poškozenou část brzd, která prodejci napoví, jaký typ potřebujete.

Problémy polohy špalků vůči ráfku

Brzdy mohou fungovat špatně také kvůli nesprávné poloze špalků vůči ráfku. Optimálně by měly být rovnoměrné k ráfku. Také si zkontrolujte, jestli jsou špalky opotřebovány nerovnoměrně. Pokud ano, vypadá to tak, že jedna strana je sjetá více, než druhá. Špalky by rozhodně měly být sjety stejně, a pokud tomu tak není, můžete je obrousit pilníkem, aby byly sjety rovnoměrně, nebo koupit špalky nové.

Pokud jsou špalky příliš daleko od ráfku, pak je to opět další problém při brzdění. V takovém případě můžete špalky vyměnit za nové nebo nainstalovat distanční podložku.

Nakonec zkontrolujte také brzdové páky

Posledním krokem je oprava brzdových pák. Můžete si nastavit vzdálenost pák vůči řídítkům. Pomocí šroubu na brzdové páce můžete doladit natažení jednotlivých lanek, což jenom zlepší funkčnost vašich brzd. Toto vše nastavujete podle osobních preferencí – musíte zkrátka vyzkoušet, jaká poloha vám nejvíce vyhovuje.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]