Jak opravit lino

0
(0)

Jeden neopatrný pohyb stačí k tomu, že na své podlaze uděláte nepěknou rýhu, trhlinu nebo škrábanec. Právě lino patří mezi měkké materiály, které jsou k tomuto náchylné. Naštěstí existují možnosti, jak si s těmito poškozeními poradit a účinně je odstranit. Čím déle budete opravu odkládat, tím větší poškození bude.

Výměna poškozené části lina

Jestliže máte kousek stejného linolea, můžete poškozenou část jednoduše vyměnit. Z poškozeného lina vyřízněte nejlépe obdélníkový tvar. Na jeho místo pak dejte stejný kousek nepoškozeného lina, natřeného kvalitním lepidlem. Důležité je naměřit nový kus opravdu přesně. Zatižte.

Oprava pomocí fénu

Na opravdu miniaturní poškození můžete použít teplo, které vydává fén na vlasy. Pokud zaměříte teplý vzduch na poškozenou část lina, může se vám podařit to, že se lino částečně vrátí do původní polohy.

Prořezané lino

Pokud je vaše lino jen prořezané čistým řezem a žádná část z něj nechybí, vše, co potřebujete na jeho opravu je zafixovat obě části k sobě. Velmi dobrá je k tomuto účelu oboustranná lepicí páska, kterou přilepíte oba kusy lina k sobě a zároveň k podkladu.

Rozestup mezi jednotlivými pruhy lina

Lino má tendenci se časem smršťovat. Proto je dobré, když již při pokládání důkladně přilepíte obě části lina k sobě. Jestliže už se rozestupy udělali, můžete na jejich vyplnění použít polyurethanový tmel. Případné přečnívající části tmelu ihned začistěte, protože po zaschnutí už je s ním poměrně složitá práce.

Dalším způsobem je svařování PVC a linolea. To provedete tak, že speciální čirou tekutinu nalijete do vyčištěného a podlepeného spoje.

Zkroucené lino

Dalším problémem lina je jeho zkroucení. To nastává zejména po kontaktu s vodou, kdy se lino zvedne z podkladu. V takovém případě vám nezbude nic jiného, než lino proříznout, fénem rozpustit lepidlo pod ním, škrabkou jej seškrábat pryč a použít nové lepidlo, kterým lino opět přilepíte k podkladu. Velice vhodné je takto opravené místo zatížit po dobu minimálně dvou dnů.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]