Jak dobře vyčistit koberec – Tipy, se kterými to půjde snadno

0
(0)

Koberec má mnoho výhod jako podlahový materiál, ale každodenní provoz na něm může zanechat svou daň – například v podobě skvrn. Stejně jako úklid a čištění bytu je důležité naučit se, jak dobře vyčistit koberec metodami pro vysávání, hluboké čištění a odstraňování skvrn, které vám pomohou vylepšit vaše koberce a zajistit, že vydrží déle.

Zásady čištění koberců

Pokud čistíte koberce, vždy chraňte nábytek a podklad. Možná budete potřebovat někoho k ruce, kdo vám pomůže vystěhovat nábytek. Před samotným čištěním vždy důkladně vysajte koberec. Používejte čistící přípravek – pokud to doporučuje výrobce koberce – nebo jej nechte profesionálně vyčistit. Pokud zvolíte metodu extrakce za mokra (viz níže), ujistěte se, že koberec úplně vyschne během 24 hodin, aby se zabránilo růstu plísní nebo hub v koberci a aby se zabránilo poškození podlahy pod kobercem.

Metoda extrakce vody

Většina systémů pro čištění domácích koberců jsou jednotky na odsávání vody, které jsou také známé jako parní čističe. Pracují na principu umývání koberce vstřikováním roztoku do vlasů koberce a následným vytažením špinavého roztoku zpět do stroje. Chcete-li se vyhnout potížím s přetahováním hadice kolem domu, rozhodněte se pro model, který nevyžaduje připojení čisté vody. Také si vyberete nejsilnější stroj na čištění koberců, který si můžete dovolit, abyste snížili zátěž při těžbě vody.

Metoda suché extrakce

Jiné systémy čištění domu používají metodu suché extrakce k mytí koberce. Nejprve rozložte suchou absorpční směs přes vyčištěný koberec a pak jej odsajte do čistícího stroje. I když obvykle pracují lépe než parní čističe, suché stroje a chemikálie jsou dražší než parní a mokré extrakční roztoky.

Na drobné skvrny

Při čistění drobných skvrn se nemusíte pouštět hned do čištění celého koberce. Klíčem je, nezatlačit skvrny příliš do koberce. Odsajte je papírovými ubrousky nebo houbičkou. Skvrna se sice nevyčistí zcela, ale vy ji drhnutím nevmáčknete do koberce. Poté můžete zkusit skvrnu vyčistit jedlou sodou, nebo octem smíchaným s vodou (půl na půl) – obojí nasypte/nalijte na skvrnu, nechte 15 minut působit a poté drhněte teplou vodou.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]