Co potřebuji při koupi auta

0
(0)

Koupě auta je investice, kterou děláme většinou na celé roky dopředu. Proto je třeba nic nezanedbat a snažit se mít všechno co nejdříve a nepřesněji zjištěné. Obzvláště, pokud se chystáte koupit ojetý vůz. V takovém případě se vyplatí zkontrolovat minulost vozu podle VIN kódu, který musí mít každé auto. To je ale jiná kapitola. V tomto článku se zaměříme na to, co vše je potřeba při koupi auta.

Kupní smlouva

Pokud kupujete auto, vznikne tak kupní smlouva. Ta může být podle občanského zákoníku jak písemná, tak i ústní. Pro pořádek vám ale doporučujeme trvat na podpisu písemné smlouvy, neboť – co je psáno, to je dáno. Ať už kupujete nové nebo staré auto, vždy máte veškeré práva spotřebitele. Pokud se vám kupní smlouva zdá nevýhodná, můžete zkusit vyjednávat. V případě, že za auto zaplatíte podstatnou částku vašeho rozpočtu, vyplatí se předložit smlouvu před podpisem právníkovi.

Náležitosti kupní smlouvy:

* Jméno obou stran – prodávajícího a kupujícího. Právnická osoba musí mít uveden název, sídlo, IČO, zastoupení. Fyzická osoba pak celé jméno, trvalé bydliště, rodné číslo.

* Předmět smlouvy – popsán co nejpodrobněji (značka, typ, rok výroby, objem a číslo motoru, VIN kód, SPZ, barva karoserie, příslušenství, počet předchozích majitelů, stav tachometru).

* Podpisem prodávající potvrzuje, že neexistují žádné faktické ani právní vady, které by mu v prodeji překážely. Kupující podpisem potvrzuje, že si zkontroloval technický stav a že včas zaplatí kupní cenu.

* Všechny vady musí být sepsány ve smlouvě.

* Kupní cena (výše, termín splacení, způsob úhrady).

* Počet vyhotovení smlouvy.

Přepis vozidla

Do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy je potřeba provést přepis vozidla na příslušném úřadě. Pokud to nestihnete, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Změny v centrálním registru vozidel lze provádět na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností – nejen v místě bydliště.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]