Co potřebuji na STK – Jak připravit auto na STK

0
(0)

Pravidelná technická prohlídka vozidla je potřebná jednou za dva roky. Součástí STK je dnes už i měření emisí.

Jak připravit auto na STK?

Asi nejjednodušší by pro nás, majitele vozů, bylo přijet na STK a vše nechat na tamních technicích. Bohužel to tak ale nefunguje, a abychom urychlili dobu strávenou na STK, pak je vhodné svůj vůz na tuto prohlídku připravit. Nejčastějších chyb se dopouštějí například majitelé, kteří si nechali přimontovat tažné zařízení a dosud jej nemají uvedeno v papírech.

* Vyložte všechny přebytečné věci. Nemluvíme tady o povinné výbavě, ale například náklad z kufru popřípadě sedaček musí jednoznačně pryč. Samozřejmě, můžete to udělat na místě, ale už zdržujete sami sebe.

* Odstraňte poklice z kol. Technik není povinen kryty kol odmontovávat sám.

* Další chybou je zatmavování skel na předních a bočních sklech.

* Pokud se rozměry ráfků a pneumatik neshodují s těmi, které jsou uvedené v technickém průkazu, kontrolou opět neprojdete.

* Auto by mělo být čisté.

Co potřebuji na STK?

Při technické kontrole budete potřebovat taktéž určité doklady k vozidlu. Samozřejmostí je velký technický průkaz, bez kterého se bohužel neobejdete. Dále pak budete potřebovat i malý technický průkaz (ORV – osvědčení o registraci vozidla). Protokol o provedeném měření emisí se překládá pouze tehdy, když bylo provedeno jinde, než STK. Pokud se našly závady, budete muset k příští návštěvě přinést také protokol o předchozí technické prohlídce.

Závady na autě

Technická kontrola může odhalit určité závady. Závady se dělí na jednotlivé kategorie. Když už závadu, tak si budete přát kategorii A, což je lehká závada, která nebrání tomu, aby auto prošlo STK. Patří sem například nefunkční ostřikovač zadního skla nebo lehce poničená (ale stále čitelná) registrační značka.

Závažnější závady si musí majitel nechat odstranit. K tomu slouží nová červená nálepka, která má platnost pouze 30 dní. To je lhůta, ve které musí majitel závadu odstranit a znovu se dostavit na STK.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]