Jak zkontrolovat žhavící svíčky

0
(0)

Žhavicí svíčky jsou záležitostí vznětových motorů – tedy těch, které ke své správně funkci potřebují naftu. Aby došlo k zážehu motoru (nastartování), jsou k tomu potřeba žhavicí svíčky. Důvodem je to, že vznětový motor může v chladu nebo mrazu potřebovat dodatečný zdroj tepla – který mu dodají právě tyto žhavicí svíčky. Jinými slovy, bez žhavicích svíček v zimě jednoduše nenastartujete (za předpokladu že máte vznětový motor).

Kdo může zkontrolovat žhavicí svíčky?

Stejně jako jiné součásti motoru, může někdy dojít i k poškození žhavicích svíček a omezení jejich funkčnosti. Spousta lidí se vrhne do testování žhavicích svíček na vlastní pěst – a následně mohou skončit s popáleninami a jinými závažnými úrazy. Neodbornou manipulací může také dojít k poškození svíček (případně i celého motoru). Pokud tedy nepatříte mezi zručné kutily, rozhodně si nechte svíčky zkontrolovat ve svém autoservisu.

Jak zkontrolovat žhavicí svíčky?

Špatnou kvalitu žhavicích svíček můžete odhadnout podle toho, že vám motor v zimě špatně (nebo vůbec) startuje. Dalšími příznaky je zvýšená produkce emisních látek a otřesy motoru. Pokud si myslíte, že svíčky zvládnete zkontrolovat, budete k tomu potřebovat altimetr, který měří napětí. Pokud naměříte hodnotu mezi 12 až 13 V, svíčka je v pořádku. Jestliže je svíčka poškozená nebo nefunkční bude potřeba její výměna.

Poškození na žhavicích svíčkách

Pokud se rozhodnete zkontrolovat kvalitu svých žhavicích svíček, hledejte na nich poškození, které se nejčastěji vyskytuje v těchto podobách:

* Na žhavicím kolíku jsou rýhy a důlky.

* Žhavicí kolík nese známky spáleniny, popáleniny.

* Kousek žhavicí svíčky chybí (je ulomený).

* Zkontrolujte také špičku žhavicího kolíku. Neměla by nést žádné známky poškození.

Varování! Nepouštějte se do opravy svíček, pokud si nejste jistí tím, co děláte. Internetové návody nenesou žádnou odpovědnost za případné poškození vašeho motoru. Dobře tedy odhadněte svou manuální zručnost.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]