Jak zkontrolovat autobaterii či alternátor

0
(0)

Autobaterie i alternátor jsou nezbytnou součástí automobilu. Bez nich jednoduše nemůžete jet – ani nenastartujete. Právě tyto dva komponenty motoru jsou často příčinou toho, proč jsou vozidla nepohyblivá. Přitom kontrola jejich stavu není zas tak složitá. Můžete k tomu využít hned několik způsobů. Jak tedy zkontrolovat autobaterii a alternátor?

Autobaterie

Jedním ze způsobů, jak zkontrolovat autobaterii, je najít údaj o stavu baterie v palubním menu. Pokud máte starší automobil, nebo tuto informaci nemůžete najít, pořiďte si digitální voltmetr nebo multimetr. Pozor v případě každého měření je potřeba naměřit odlišné hodnoty. Pozor – na baterii nikdy nesahejte holýma rukama. Vše uvádíme v návodu níže.

* Voltmetr zasunete jednoduše do cigaretového zapalovače. Hodnotu měříme nejlépe až několik hodin po vypnutí motoru. Správné hodnoty autobaterie jsou někde mezi 12,2 až 12,8 voltu. V případě nižších hodnot je potřeba autobaterii dobít. Při startu pak napětí nemá klesnout pod 10 V.

* Multimetrem měříme napětí přímo na baterii. K tomu je potřeba nastartovat auto. Ideální hodnoty jsou v tomto případě mezi 13,8 a 14,6 voltu.

Alternátor

Také pro kontrolu alternátoru existuje několik metod. Amatéři si vystačí s voltmetrem (potřebujeme měřit napětí), zkušenější řidiči pak mohou využít také jiných metod. Zde je postup, jak na to:

* Nejprve je potřeba připojit voltmetr (nebo multimetr) k baterii. Červeně označený vodič voltmetru patří ke kladnému pólu baterie, černý k zápornému pólu.

* Vytočte motor na 2000 otáček za minutu.

* Poté nechte motor běžet a znovu změřte napětí na baterii. Pokud vidíte hodnoty mezi 13 a 14,5 V, vše je v pořádku.

* Pokud voltmetr ukazuje více při zapnutém motoru (než při vypnutém), alternátor dobíjí baterii a vše je tak, jak má být.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]