Jak správně spát – Rady na správné spaní

1
(1)

Kvalitní spánek je důležitý pro spoustu životních funkcí. Pokud nebudete dobře spát, pak to může mít negativní vliv na vaše hormony, výkon a funkci mozku. Budete podráždění, v depresi a celkové psychické i fyzické nepohodě, což může vést ke zvyšování tělesné hmotnosti a zvýšení rizika onemocnění. Avšak během posledních několika desetiletí dochází k poklesu jak kvality, tak kvantity spánku. Většina lidí pravidelně špatně spí. Jak to tedy udělat, abychom správně spali?

Pobyt venku

Snažte se strávit co nejvíce času venku, na čerstvém vzduchu. Přirozené denní světlo v průběhu dne pomáhá udržovat váš přirozený cirkadiánní rytmus zdravý a funkční. To znamená, že budete mít více energie přes den a kvalitnější spánek v noci.

Večer žádné monitory

Monitory smartphonů, počítačů, notebooků či televizí vyzařuje modré světlo. To má vliv na náš cirkadiánní rytmus – náš mozek si myslí, že je stále den. To snižuje hormony, jako je melatonin, které vám pomáhají relaxovat a hluboce spát. Jakékoli světlo není večer vhodné, modré světlo je z tohoto pohledu nejhorší.

Vyhýbejte se kofeinu

Pokud máte problémy se spánkem, už si odpoledne nedávejte kávu ani žádné jiné kofeinové nápoje.

Žádné spaní přes den

Krátký odpočinek může být prospěšný, avšak dlouhé nebo nepravidelné usínání během dne může negativně ovlivnit váš spánek. Každodenní spánek delší než 30 minut může narušit kvalitu vašeho spánku v noci.

Choďte spát ve stejnou dobu

Cirkadiánní rytmus vašeho těla funguje na nastavené smyčce a vyrovnává se s východem slunce a západem slunce. Pokud budete chodit spát i vstávat ve stejnou dobu, může vám to pomoci k dlouhodobému kvalitnímu spánku.

Melatonin ve formě doplňku stravy

Pokud vám nic předchozího nepomohlo, pak můžete vyzkoušet ještě melatonin, který si zakoupíte v lékárnách jako doplněk stravy. Melatonin je klíčový hormon spánku, který říká vašemu mozku, že je čas se uvolnit a zamířit do postele. Doplňky melatoninu jsou nesmírně populární pomoc pro spaní.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 1 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]