Jak správně plavat kraul a znak

0
(0)

Jestliže plavete jen tak, že s i v létě vyrazíte k vodě, pak jste zřejmě ještě nikdy nezkoumali, jak správně plavat. Avšak plavání, stejně jako jiné sporty, mají svá pravidla. Tato pravidla byla stanovena proto, že se jedná o nejlepší způsob plavání, který procvičí nejvíce svalů a je efektivní z hlediska pohybu. Pojďme se spolu podívat na základní způsoby dvou stylů plavání – kraul a znak.

Kraul

Kraul je nejrychlejším způsobem plavání. Při kraulu jsou boky i hlava udržovány v horizontální poloze s hladinou. Hlava je tak v jedné přímce s tělem, pohled očí směřuje dolů. Při kraulu tělo rotuje kolem podélné osy (40 až 50 stupňů), čím se ramena dostávají do vhodného záběru.

Pohyb nohou vychází z kyčlí, nikoli z kolen, která u tohoto stylu plavání nejsou příliš pokrčena, ale ani úplně napnutá. Nohy mají pomoci udržet tělo ve správné poloze, když je hlava nad hladinou a nadechujeme se. Pohyb nohou je v podstatě kop – směrem dolů a směrem k hladině (nikoli tedy do stran). Koleno by mělo být pokrčeno pod úhlem asi 120 stupňů, pokud kope směrem dolů, napnuté, pokud kope směrem k hladině.

Práce paží vykonává většinou až 85 % veškerého pohybu. Střídavě zabíráme pažemi ve vodě pod trupem. Prsty jsou mírně roztaženy, ale drženy pevně.

Znak

Plavecký styl zvaný znak je vlastně plavání na zádech. Považuje se za nejzdravější plaveckou techniku. Při znaku je tělo ve vodorovné poloze, uši jsou mírně pod hladinou, pohled směruje vzhůru. Pohyb nohou opět vychází z kyčelního kloubu, přičemž nárty čeří vodní hladinu, ale kolena jsou celou dobu pod hladinou.

Asi 85 % veškerého pohybu vychází z paží. Stejně jako u kraulu, dochází ke střídavému záběru pažemi, kdy se do vody nejdříve dostává paže malíkem dolů, dlaně obrácené směrem ven. Důležitá je souhra mezi rukou a nohou – když se pravá ruka noří do vody, levá noha je připravena ke kopu směrem k hladině.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]