Co potřebují rostliny k životu – Jaké jsou podmínky pro jejich život

0
(0)

Rostliny jsou všude kolem nás. Některé z nich můžete vidět v interiérech budov v zahradách nebo v zimních zahradách. Co ale potřebují rostliny k životu? Existuje mnoho věcí, které rostliny potřebují, většina z nich je ale triviální a nemělo by být problémem pro každého z nás tyto věci rostlině poskytnout. Jedná se především o vodu a živiny, vzduch, půdu, světlo, teplo, prostor a čas.

Voda a živiny

Stejně jako lidé a zvířata, také rostliny potřebují jak vodu, tak živiny (potraviny), aby přežily. Většina rostlin používá vodu k přenášení vlhkosti a živin tam a zpět mezi kořeny a listy.Voda, stejně jako živiny, je obvykle převzata kořeny z půdy. To je důvod, proč je důležité zalévat rostliny, když je půda suchá. Mezi nejdůležitější živiny patří dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Dusík je nezbytný pro výrobu zelených listů, pro výrobu velkých květů a silných kořenů je potřebný fosfor a draslík napomáhá rostlinám bojovat proti chorobám.

Vzduch a půda

Špinavý vzduch způsobený kouřem, plyny a jinými znečišťujícími látkami může být škodlivý pro rostliny, omezuje jejich schopnost přijímat oxid uhličitý ze vzduchu pro výrobu živin (fotosyntéza). Může také zablokovat sluneční světlo, které je také nezbytné pro zdravý růst rostlin. Zdravá půda je pro rostliny nesmírně důležitá. Kromě základních živin obsažených v půdě (z organické hmoty a mikroorganismů) poskytuje půda kotvu pro kořeny rostlin a pomáhá podpořit rostliny.

Světlo a teplo

Rostliny také potřebují dostatek slunečního světla. Světlo se používá jako energie pro proces zvaný fotosyntéza. Příliš málo světla může způsobit, že rostliny jsou slabé. Budou také mít méně květin či ovoce. Teplota je také důležitá. Většina rostlin preferuje chladnější noční teploty a teplejší denní teploty. Přílišné horko může rostliny spálit, přílišný chlad způsobí jejich zmrznutí.

Prostor a čas

Prostor je dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu při pěstování rostlin. Jak kořeny, tak listy potřebují prostor k růstu. Bez dostatečného prostoru mohou být rostliny příliš malé a také jsou náchylnější k chorobám.

Rostliny vyžadují čas. Většina rostlin vyžaduje určitý počet dnů, měsíců nebo dokonce let pro výrobu květin a ovoce.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]