Jak zkontrolovat VIN kód – Ověření VIN kódu zdarma

VIN kód je řada znaků, která se skládá z písmen a číslic. Tento kód najdete u každého automobilu – slouží k jeho ověření a patří mezi základní úkony, které by si měl zájemce o automobil ověřit ještě před koupí auta. Kontrolou VIN kódu může zjistit původ svého automobilu, jeho technický stav či případně stočený tachometr.

Co je VIN?

VIN je zkratka ze tří slov – Vehicle Identification Number. Skládá se ze znaků, jejichž forma je určena normou ISO 3779 – 1983. To znamená, že VIN je jednotný systém číslování vozidel pro celý svět. Skládá se ze tří částí:

1. WMI – jedná se o první tři čísla VIN kódu. Je to světový od výrobce, který se přiděluje producentovi vozidla.

2. VDS – následuje po WMI a jedná se o čísla na čtvrté až deváté pozici. Jedná se o popisný kód vozidla, který označuje základní popis a charakteristiku vozidla – tyto znaky si určuje každý výrobce sám.

3. VIS – je poslední částí VIN kódu, která se skládá z osmi číslic. Jde o výrobní (sériové) číslo vozidla, které si výrobce taktéž volí podle sebe, je ale nutné, aby poslední čtyři znaky VIN kódu byly číslice. Pokud chce výrobce zahrnout rok výroby do VIN kódu, děje se tak na prvních čtyřech číslech VIS.

Kontrola VIN kódu

Ke kontrole VIN kódu je možné využít různé internetové služby. Mezi zdroje, kde si můžete VIN kód zdarma ověřit, patří: * www.kontrolatachometru.cz – což je systém ministerstva dopravy.

* VinCheck – v rámci této služby nejenže zkontrolujete VIN, zjistíte také, jestli vozidlo neprochází databází policie ČR či Slovenska, jestli není vozidlo zatíženo leasingem, jaký stav by měl mít jeho tachometr, počty servisních prohlídek a předchozích majitelů.

* AutoDNA – slouží ke zjišťování historie ojetých vozidel nejen z Evropy, ale také z USA. Jedná se o placenou službu, v rámci které si ale můžete být jisti úplností a správností informací (což například u VinCheck nejsou provozovatelé schopni zajistit).

Může se hodit:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *