Jak zkontrolovat rozvody – Kdy vyměnit rozvody nebo rozvodový řemen?

Rozvody jsou součástí každého automobilu. Časem dochází k jejich opotřebení, a proto je třeba je vyměnit. Rozvody nemusí být nejlevnější položkou na výměnu, avšak podcenění výměny rozvodů může vést až ke zničenému motoru. A to je položka mnohem větší – nemluvě o tom, že je to často i neopravitelná položka. Pokud své rozvody nebudete měnit, může rozvodový řemen prasknout. A pak nastávají problémy.

Rozvody u moderních aut

Problém s rozvody je doménou zejména moderních aut. Dříve se používaly totiž mnohem odolnější rozvodové řemeny. V dnešních autech najdete gumové řemeny – stojí méně a produkují menší hluk, protože tření je nižší. I tak je ale potřeba měnit rozvody jak u moderních aut, tak také u aut starších, protože rozvody jsou nedílnou součástí každého auta.

Proč dochází k poškození rozvodů?

Hlavní funkcí rozvodového řemene je zajištění otáčení klikové a váčkové hřídele řídící ventily, ale také pohánění vodního čerpadla u naftových motorů. Součástí rozvodů jsou ale i další součásti, jako jsou vodící a napínací kladky. Ty jsou častokrát nejčastější příčinou, proč nám rozvody dělají problémy. Rozvody mají za úkol spojit pracovní prostor válce s okolním prostředím.

Rozvodový řemen může být poškozen vytékající naftou, olejem nebo prostě jen stářím. Někdy může být rozvodový řemen poškozen i jinou součástí motoru vozidla – například při přetržení drážkového řemene (ten má za úkol pohánět alternátor).

Kdy vyměnit rozvody?

1. Pokud jste koupili ojeté auto. Počet najetých kilometrů nemusí odpovídat skutečnosti a nemáte důkazy o tom, že předchozí majitel rozvody pravidelně kontroloval.

2. Pravidelná kontrola rozvodů. Své rozvody nechte zkontrolovat v intervalu najetých 60 až 160 tisíc kilometrů (u benzínových motorů je to od 120 do 180 tisíc km). Rozvody nechte zkontrolovat svého automechanika, sami většinou nic nezjistíte.

Může se hodit:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *