Jak opravit žaluzie – Poradíme jak opravit nejčastější závady

0
(0)

Vnitřní horizontální žaluzie mají za úkol zabránit přístupu UV záření dovnitř našeho bytu či domu. To ale znamená, že jsou sami tomuto záření vystaveny, což způsobuje jejich mechanické stárnutí. Žaluzie tak můžeme poškodit neopatrným zacházením a poničit určité komponenty. Ty jsou ale dostupné ke koupi, takže si žaluzie můžete opravit doma sami.

Prasklé silonové vedení

Jedná se o velmi častou závadu. Aby šla opravit, je třeba demontovat žaluzii (odstraňte boční krytky, lamely držte rukou nahoře u horního profilu, vruty od okenního rámu odšroubujte). Po demontování si žaluzii položte tak, aby nedošlo k rozhození jednotlivých lamel. Prasklou strunu odjistěte a vytáhněte. Novou silonovou strunu začněte navlékat koncovkou dolního profilu. Na spodek struny navlékneme napínací kolíček.

Dále přišroubujte pomocí vrutů zpět k oknu. Konec silonu nasuneme do původního otvoru v zasklívací spodní liště a zajistíme napínacím kolíčkem. Přečnívající konec silonu zatáhnutím napneme a zajistíme kolíčkem. Přečnívající konec zkraťte na 10 cm a vsuňte do profilu. Vrátíme boční krytky a je hotovo.

Výměna přetrženého ovládacího řetízku

Další běžná závada. Pro opravu stačí, když vyjmete základovou desku z horního profilu a vyndáte z ní ozubené kolečko a vyvlečete řetízek. Kolečko vsaďte zpět a navlečte nový řetízek, který spojíte tzv. spojkou, která má být na vnější straně. Vraťte vše tak, jak bylo před výměnou a vyzkoušejte, zda všechno funguje tak, jak má.

Výměna textilní pásky pro vytahování žaluzií

Třetím nejčastějším poškozením je přetržení textilní pásky pro vytahování žaluzií. I jen třepení této pásky způsobuje, že lamely se vytahují nakřivo. Proto je potřeba její výměna. A to na obou stranách, protože jedině tak zajistíte, že při vytahování nebudou pásky nakřivo. Odmontujeme horní profil žaluzie. Z něj vysuneme boční převodovku na straně řetízku. Případnou krytku kladky s páskem sejmeme.

Kladka navíjení pásky je ze dvou polovin. Použijeme dva šroubováky, abychom obě poloviny otočili proti sobě (jde to jen na jednu stranu). To nám pomůže pásky bez odporu vytáhnout. Na místo staré pásky ihned provlečeme novou. Když je páska provlečená, můžete otočit kladky proti sobě, čímž pásky zajistíme. Do kladky vsuneme ovládací drát. Nyní je čas vyměnit i druhou pásku.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]