Jak opravit sluchátka – Poškozený kabel, konektor či jack

0
(0)

Každý to určitě zná. Chtěli jste poslouchat svou oblíbenou hudbu se sluchátky, která ale odmítla spolupráci a nehrají. Buď jedno, nebo druhé sluchátko je vadné a nehraje. Nebojte, nemusíte si kupovat stále nová a nová sluchátka, poradíme vám, jak si je můžete opravit sami. Stačí trochu šikovnosti.

Jak začít opravu?

Nejdříve se pokuste najít problém. Zkuste si nasadit sluchátka, poslouchejte hudbu a ohýbejte kabel. Existuje několik možností:

1. Poškozený kabel – pokud ze sluchátek slyšíte při ohýbání nějaký zvuk.

2. Rozbitý konektor – zvuk slyšíte, pouze když tlačíte na konektor sluchátek.

3. Rozbitá sluchátka – pokud ani jiná sluchátka v přístroji nefungují.

1. Oprava kabelu

Nejprve je potřeba odhalit místo, kde došlo k přerušení. To uděláte tak, že kabel ohnete přes prst a prstem pomalu pohybujete dolů směrem ke konektoru. Pokud se ozve zapraskání nebo jiný divný zvuk, místo jste odhalili. Pokud je problém poblíž konektoru, postupujte k odstavci Rozbitý konektor. Jinak odstraňte asi 1,25 cm vnějšího pláště kabelu, měli byste najít přerušený drát.

Pokud je drát roztřepený, je potřeba jej uříznout, a to tak, že pravý i levý drát musí být zkrácen o stejnou délku. Nasuňte smršťovací trubičku, která bude krýt odhalené místo. Spojte dráty – například zakroucením do sebe a spoje s pomocí pájky a malé kapky cínu spojte. Po zchladnutí omotejte elektrikářskou páskou a skryjte smršťovací trubičkou.

2. Rozbitý konektor

Kupte nový konektor typu jack. Odstraňte starý konektor z přístroje – kabely buď odšroubujte, nebo odřízněte (asi 2,5 cm od konce). Krytku a novou koncovku kabelu nasuňte na konec kabelu a přidejte smršťovací trubičku. Z konce konektoru by měly trčet dva kontakty, ke kterým připojíte dráty (ty je potřeba zamotat tak, aby nebyly roztřepené).

Nyní holý měděný drát (nebo drát s pruhovanou izolací) připojte k nejdelší části kovu na konektoru. Zbylé dva dráty zapojte do špičatého a kruhového kontaktu. Nevadí, který zapojíte do kterého. Žádný ze tří drátů by se ale neměl dotýkat ostatních. S pomocí pájky je spojte ke konektoru.

3. Rozbitá sluchátka

Oprava rozbitých sluchátek, která v žádném přístroji nefungují, se liší podle typu sluchátek. Zkuste si vyhledat svůj konkrétní typ sluchátek.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]