Jak opravit nebo vyměnit vypínač osvětlení

0
(0)

Vypínače jsou důležitou součástí každé domácnosti – málokdo z nás si to ale uvědomuje. Vypínače mohou být jednopólové nebo schodišťové. Jednopólové vypínače se většinou používají tam, kde je potřeba rozsvěcovat i vypínat světlo z jednoho místa. Avšak například na schodištích nebo ve velkých místnostech se hodí právě schodišťový vypínač, kdy můžete světlo zapínat i vypínat z různých míst.

Jak se opravuje vypínač?

Někdy se ale stane, že vypínač přestane fungovat. Je to spotřební věc, jako každá jiná, takže bude potřeba vypínač vyměnit. Zde je návod, jak na to:

1. Odstraňte starý vypínač. Pomocí šroubováku, který zasunete mezi kryt a rámeček vypínače, lehce uvolníme zboku kryt.

2. Sejmutí krytu. Nyní můžete jednoduše celý kryt sejmout. Pokud jste nevypojili přívod elektrického proudu, dávejte nyní pozor, protože vypínač je stále pod napětím. Pokud se ho dotknete nějakým vodičem, může vás pokopat.

3. Avšak to, jestli je vypínač pod proudem, je dobré zjistit, protože pokud by proud do zásuvky nešel, může jít o problém, že je někde přerušený přívod proudu. Přiložte zkoušečku ke všem kontaktním šroubkům vypínače a zjistěte, jestli do ní jde proud. Pokud ano, je to ten lepší případ – bude vám stačit vyměnit nefunkční vypínač.

4. Nyní přichází čas na odpojení elektrického proudu. Teď už se dotyku vodivých částí vypínače totiž nevyhnete. Vypněte tedy příslušný jistič – stačí páčku posunout do polohy „O“ – dolů.

5. Předtím, než začnete na vodivou část vypínače sahat, vyzkoušejte zkoušečkou, jestli už je bez přívodu proudu (pro případ, že jste vypnuli špatný jistič).

6. Nyní je potřeba odpojit vodiče. To uděláte tak, že povolíte šroubky ve vypínači.

7. Jednotlivé vodiče uvolněte. Pomocí šroubováku je vytlačte tak, aby šel vypínač sundat.

8. Nyní povolte šroubky, které drží rámeček. Tyto šroubky stačí povolit tak, abyste mohli rámečkem pootočit.

9. Rámeček si pak natočte tak, jak potřebujete. Chcete, aby se hlavičky šroubků dostaly k rozšířeným otvorům a rámeček šel vysunout ven.

10. Starý vypínač vyjměte.

11. Na novém vypínači odmontujte kryt – použijte k tomu šroubovák, kterým zatlačte na rámeček a kryt vypínače.

12. Sejměte kryt a nasaďte rámeček. Rámeček nasaďte otvory na šroubky v krabici ve stěně.

13. Přitáhněte zajišťovací šroubky rámečku.

14. Nyní povolte kontaktní šroubky tak, aby se pod jejich hlavu vešel vodič.

15. Pomocí prstů nebo speciálních kleští zapojte vodiče – nasuňte je pod hlavy povolených šroubků. Poté kontaktní šrouby dotáhněte, aby vodič pevně držel.

16. Nasaďte kryt – na boku krytu jsou výstupky, které zapadnou do otvorů v rámečku vypínače. Tento bok jemně zmáčkněte šroubovákem a namáčkněte ho do rámečku.

17. Zapojte přívod elektrického proudu a vyzkoušejte, zda vypínač funguje tak, jak má.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]